شناسایی و حذف انواع بک لینک های مخرب

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
شناسایی و حذف انواع بک لینک های مخرب

در سال های گذشته نبود ابزارهای تشخیصی و معیارهای صحیح، شناسایی لینک های بد را بسیار سخت کرده بود و می توان گفت در سال های اخیر و با شکل گیری روش های مختلف شناسایی لینک های بد و بک لینک های مضر کاملا آسان شده است و مدیران وب سایت های مختلف می توانند بر اساس شرایطی کاملا خاص و حرفه ای اقدام به شناسایی و بررسی لینک های خارجی خود نمایند. به همین دلیل می توانید با استفاده از روش های شناسایی یک پروفایل جامع از هر کدام از لینک های خود ایجاد کنید و از آنها برای مشخص کردن میزان اثر بخشی کاری در کارهای دیگر خود بهره مند شوید.

ما قصد داریم در این آموزش با کمک ابزارهای موجود در یک وب سایت و یک فایل اکسل به راحتی این روش ها را ایجاد و مشخص کنید و از سوی دیگر بتوانیم به راحتی لینک های موجود در سایت خود را نیز مورد بررسی قرار دهیم. به منظور استفاده بهتر و شناسایی لینک ها از بخش  جست و جوی لینک های وبسایت MOZ استفاده شده است.

رعایت اصول اولیه در شناسایی لینک ها و بک لینک ها

در ابتدا باید بدانید که برای مشخص شدن یک لینک بد و یا خوب، معیارهایی وجود دارد که قبل از کار حتما باید آنها را بدانید و ما میخواهیم میزان خطرناک بودن لینک ها را بررسی کرده و از طریق این سه فاکتور مشخص کنیم که کدام لینک ها ارزش سرمایه گذاری و کار بیشتر را دارد و از دید گوگل یک لینک معتبر و کاربردی می باشد.

معیارهای اعتماد

با استفاده از معیارهایی که در ادامه گفته می شود می توان مشخص کرد که یک وب سایت آیا دارای ارزش سرمایه گذاری است، یا خیر، بسیاری از وب سایت ها از گذشته تا به امروز در حال اسپم کردن هستند که این موضوع می تواند در انتخاب صحیح بک لینک ها به شما ضرر بسیاری برساند و باعث افت کیفیت کاری شما شود. با این حال با رسیدن به ویژگی های عالی و شناسایی دقیق بک لینک های موجود در وب سایت خود می توانید آنهایی که باعث بروز مشکل و یا صرف هزینه های بیخود شده است را حذف کنید.

·         ایجاد تغییر در متن لنگر و شناسایی بک لینک ها

این بخش دقیقا همان بخش ورودی می باشد که با استفاده از آن کاربران می توانند به راحتی از طریق یک سایت به شما دسترسی داشته باشند. اما بسیاری از سایت ها یک متن لنگر بسیار خوب را به شما تخصیص نمی دهند و این عمل بسیار صورت نمی گیرد، از این رو با شناسایی متن های لنگر می توانید به راحتی مشخص کنید که وب سایت های دیگر چگونه به شما لینک داده اند و شما را در وب سایت خود تبلیغ کرده اند.

·         نداشتن امتیاز مناسب authority

امکان دارد که شما یک لینک از یک سایت بسیار خوب را داشته باشید. اما باید در نظر داشته باشید که بررسی امتیازهای  Domain Authority و Authority کاملا متفاوت می باشد و با مقایسه این دو می توان فهمید که آیا یک وب سایت خوب به شما در مکان صحیحی لینک داده است یا خیر! اگر سیگنال ورودی وب سایت دارای قدرت زیادی نباشد، نمی تواند یک لنگرگاه مناسب لینک برای وب سایت شما باشد و جزء، صرف هزینه های بسیار برای خرید بک لینک چیزی را به وب سایت شما اضافه نمی کند. پس بهتر است از این وب سایت ها دست برداشته و لینک های خود را با روش های گفته شده حذف نمایید.

مرحله اول داده های مربوط به بک لینک را مشخص کنید

برای بدست آوردن لینک های مختلف و اطلاعات کامل از بک لینک های خود می توانید از شاخص های اصلی آن استفاده کنید و با استفاده از ابزارهای وب سایت MOZ می توانید این اطلاعات را به راحتی به دست آورید و فقط نیاز دارید که یک ثبت نام ساده در سایت انجام دهید.

این بخش می تواند به شما نشان دهد که از بک لینک های شما تا چه حدی مناسب است و تا چه میتواند برای وب سایت شما مضر باشد واز طریق مشخص کردن میزان قدرت دامنه و میزان قدرت صفحه لینک شده می تواند مشخص کند که آیا این بک لینک به درد وب سایت شما می خورد و یا نه، که در هر صورت می توانید این اطلاعات را به راحتی در مورد تمام بک لینک های خود بدست آورید.

مشخص نمودن داده های بک لینک
مشخص نمودن داده های بک لینک

برای مشخص کردن وضعیت لینک ها می توان به راحتی از طریق فعال کردن گزینه وضعیت لینک، فقط لینک های فعال و قابل کار را مشاهده کنیم و از بسیار یا لینک هایی که در گذشته استفاده میشده است صرف نظر کنیم.

دریافت اطلاعات مربوط به بک لینک ها
دریافت اطلاعات مربوط به بک لینک ها

بعد از انجام تنظیمات و پیدا شدن تمام بد لینک های وب سایت شما، حال می توانید از طریق خروجی CSV فایل مربوطه را به راحتی دانلود کنید و با تنظیمات مربوط به آن به سرعت لینک دانلود خود را دریافت کنید. بسیاری از این گونه وب سایت ها در این مرحله متوقف می شوند و اجازه نمی دهند که فایل خود را دانلود کنید. حال با دانلود فایل میتوانید وارد بخش بعدی کاری شود و از این روش برای ذخیره بک لینک های خود استفاده نمایید.

گام دوم = مشخص کردن متن های لنگر

با استفاده از بخش anchor text از منوی سمت چپ می توانید به راحتی متن های لنگری که به وب سایت شما ارجاع داده شده است را پیدا کنید و از طریق گزینه EXPORT CSV این بخش را کامل نمایید.

مشخص نمودن متن های لنگر سایت
مشخص نمودن متن های لنگر سایت

گام سوم – ارزش هر متن لنگر را جست و جو کنید.

در بسیاری از بخش های مختلف وب سایت ها، لینک های مختلفی به وب سایت شما داده شده است، حال از طریق بخش شناسایی کلمات کلیدی می توانید به راحتی میزان تغییر در این لینک ها را شناسایی کنید و مشخص کنید که کدام لینک ها باید حذف شوند. در این روش می توانید تمام لنگرهایی که به صورت لینک هستند و یا بدرد حوزه کاری شما نمی خورند را حذف نمایید.

مشخص نمودن ارزش هر یک از بک لینک ها
مشخص نمودن ارزش هر یک از بک لینک ها

حال بعد از حذف لینک های اضافه، متن های لنگر بدست آمده را به عنوان یک لیست از کلیدواژه ها کپی و جای گذاری خواهیم کرد.

ذخیره متون بک لینک شده به سایت شما
ذخیره متون بک لینک شده به سایت شما

حال می توان به راحتی و با قرار دادن متن های لنگر در بخش Keyword Explorer  می توانیم به بررسی این کلمات بپردازیم و مشخص کنیم که کدام لینک ها از طریق این موضوع به شما ارجاع داده شده است. همچنین می توان به راحتی مشخص کرد که کدام یک از کلمات کلیدی گفته شده دارای ویژگی های مناسبی برای استفاده مجدد می باشد و یا نیاز دارند که تغییراتی در آنها صورت بگیرد. در این روش ها کلمات کلیدی که ارزش بسیار بالایی دارند را می توان به راحتی مشاهده کرد و می توان گفت تغییر لینک ها در یک بخش می تواند مشکلات زیادی را از نظر سئو برای شما پدید آورد.

مرحله چهارم ادغام، فیلتر کردن، مرتب سازی مدل ها

حال در این بخش علاوه بر پیدا کردن بک لینکها و کلمات کلیدی اقدام به مرتب سازی آن ها از طریق اکسل خواهیم کرد و مشخص می کنیم که فقط نام و لینک وب سایت مورد استفاده قرار بگیرد و تمام توضیحات مربوط به ادامه لینک ها در این بخش حذف شود. زیرا ما فقط به دنبال ارزش گذاری یک وب سایت بر اساس بک لینک هستم.

ارزش گذاری وب سایت براساس بک لینک ها
ارزش گذاری وب سایت براساس بک لینک ها

همچنین بعد از این کار، حال باید به دنبال حذف لینک های تکراری از طریق بخش DATA و Remove Duplicates  باشیم تا لینک های اضافه را به راحتی حذف کرد. با استفاده از این ترفند ساده می توان به راحتی مشخص کرد که داده های شما بعد از کاراکتر اسلش از هم جدا شوند و در ستون های جداگانه قرار گیرند و این موضوع می تواند به راحتی به دسته بندی مطالب شما کمک نماید.

ذخیره سازی داده ها در رایانه
ذخیره سازی داده ها در رایانه

حال داده های خود را به صورت مرتب شده در دو ستون به نام های داده های خام و متن های لنگر جدا کنید و آن را در سیستم خود ذخیره نمایید.

ذخیره اطلاعات بک لینک در دو ستون
ذخیره اطلاعات بک لینک در دو ستون

حال شما باید یک VLOOKUP ایجاد کنید و از طریق اسکریپت کوتاهی که در ادامه به آن میرسید لینک های سایت های خود را فعال کنید. فقط توجه کنید که براساس نام داده ها و شیت های خود اینکار را انجام دهید و مراقب آدرس دهی های خود باشید.

فعال سازی بک لینک ها
فعال سازی بک لینک ها

حال و بعد از پایان تمام موارد بالا که تا حدودی سخت نیز به نظر می رسد، شما توانسته اید تمام اطلاعات اولیه وب سایت خود را بدست آورید و حال نوبت به کار مدل سازی و ایجاد یک مدل دقیق از وضعیت لینک های خود می باشد. حال و با تنظیم این بخش ها می توانید به راحتی برترین کلمات و متن های لنگر خود را در بخش بالایی فایل خود مشاهده کنید و می توانید مطمئن شوید که این لینک ها کاملا بدرد بخور و مناسب هستند و باید بر روی تولید این چنین بک لینک هایی سرمایه گذاری نمود.

مرتب سازی بک لینک های سایت

حال با این اطلاعات یک ستون دیگر ایجاد می کنیم و با استفاده از یک فرمون ساده به راحتی میزان اسپم در لینک مورد نظر و همچنین کیفیت بک لینک را بررسی میکنیم. با یک روش جمع و تفریقی ساده می توان به راحتی مشخص کرد که کدام لینک ها و متن های لنگر شما از ارزش بالایی برخوردار هستند.

نحوه ی مشخص کردن میزان اسپم در بک لینک ها
نحوه ی مشخص کردن میزان اسپم در بک لینک ها

=D11+ (F11-E11) + (LOG (G11+1)*10) + (LOG (O11+1)*10)

شیوه نگارش و توضیح این دستور به این صورت می باشد:

D11: نشان دهنده میزان امتیاز اسپم است.

F11-E11: نشان دهنده میزان ارزش دامنه است که از تفریق این دو ستون بدست می آید.

Log (G11 + 1) * 10: نشان می دهد که یک متن لنگر و لینک آن چند دفعه به صورت میانگین استفاده شده است و از آن برای ارجاع به وب سایت شما استفاده می شود.

Log (O11 + 1) * 10: این روش برای مشخص کردن و تبدیل کردن حجم جست وجوی هر کلمه کلیدی در یک وب سایت می باشد که نشان می دهد از طریق این لینک چه درصد از کاربران به وب سایت شما مراجعه خواهند کرد.

بعد از ایجاد کردن این دستور حال یک ستون جدید برای مشخص کردن میزان خطرناکی یک لینک را در اختیار داریم که بالاترین رتبه آن به خطرناک ترین لینک ها اختصاص داده شده است.

 میزان خطرناک بودن بک لینک ها
میزان خطرناک بودن بک لینک ها

گام پنجم ساخت لیست لینک ها

حال بعد از تجزیه و تحلیل فایل ایجاد شده کار اصلی تازه شروع خواهد شد و از این روش می توان برای تولید لینک های بسیار مفید استفاده کرد و مشخص کردن که کدام بک لینک های نیاز به حذف شدن دارند و باید از وب سایت شما حذف شوند.

حال می توانید از طریق پنل خود در سایت MOZ لینک های خود را آماده کنید و در آن قرار دهید. این وب سایت با بررسی کامل بخش های مختلف به دنبال لینک های اسپمر و مشکل دار و یا غیرفعال شما می گردد و با پیام مستقیم به شما این اجازه را میدهد تا میتوانید به راحتی بک لینک های اضافه خود را به صورت کامل حذف نمایید.

مشخص نمودن بک لینک ها در سایت Moz
مشخص نمودن بک لینک ها در سایت Moz

این بخش به شما کمک می کند تا بتوانید لینک هایی که اثر پذیری بیشتری را دارند را شناسایی کنید و با بررسی آنها می توانید مشخص کنید که افراد با چه کلمات کلیدی خاصی به وب سایت شما مراجعه می کنند و با گسترش آن می توانید به راحتی خود را در صفحه های اول گوگل قرار دهید.

لینک های با اثر گذاری بیشتر
لینک های با اثر گذاری بیشتر

این موضوع می تواند بسیار حائز اهمیت باشد. البته باید توجه داشت که استفاده مداوم و مستمر از این بخش می تواند به شما تعداد بسیاری از لینک های مهم را نشان دهد و می توانید با همکاری وب سایت های دیگر به راحتی وب سایت خود را در آنها لینک دهید.

ویژگی بک لینک ها از سالهای دور توسط بسیاری از الگوریتم های گوگل مورد بررسی قرار گرفته است و این موضوع نشان دهنده اهمیت لینک ها و بک لینک ها در الگوریتم ها و سئو از سوی گوگل می باشد و وب سایت هایی که بتوانند ارجاعات بهتری را دریافت کنند می توانند به صورت کاملا ارگانیک ورودی خود را افزایش دهند و این افزایش ورودی به معنای صعدو به صفحات بالاتر موتور جستجوی گوگل می باشد که رعایت تمام این موارد به معنای پیشرفت کسب و کار و وب سایت شما در آینده می باشد.

[تعداد: ۴    میانگین: ۵/۵]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *