۱۲ مرحله برای به حداکثر رساندن سرعت سایت

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
12 مرحله برای به حداکثر رساندن سرعت سایت

یکی از مهم ترین ملاک های گوگل برای کسب رتبه بهتر در این موتور جست و جوی قدرتمند، سرعت بارگذاری سایت می باشد. بسیاری از مدیران وب سایت ها و برنامه نویسان از ویژگی های مختلف سئو برای افزایش محبوبیت خود در گوگل مطلع هستند و می دانند که یکی از معیارهای مهم گوگل سرعت سایت می باشد که از این طریق وب سایت ها می توانند ورودی ارگانیک(ورودی از موتور جست و جو) دریافت کنند. با بهینه کردن سرعت سایت و افزایش آن می توان به رتبه سئو بهبود بخشید و وب سایت خود را در صفحات اول گوگل ثبت کرد.حال با رعایت کردن این ۱۲ نکته می توان، سرعت سایت خود را بسیار بهبود داده و آن را در گوگل محبوب کنید.

راه کارهای اصولی برای افزایش سرعت سایت
راه کارهای اصولی برای افزایش سرعت سایت

۵ مرحله برای سرعت بخشیدن به هسته سایت

برنامه نویسی بک اند شاید مهمترین بخش سایت باشد، در این بخش برنامه نویسان تمام محتوای مورد نظر را طراحی کرده و از طریق فایل ها و صفحات مختلف در معرض دید کاربران قرار می دهند، از این رو برای افزایش سرعت سایت و داشتن یک وب سایت بسیار قدرتمند و بهینه باید از روش های بهینه سازی هسته سایت استفاده نمود، در این روش ها سرعت بارگزاری و ارسال و دریافت بسیار زیاد خواهد شد و در نتیجه سرعت سایت افزایش می یابد.

بهینه سازی هسته ی سایت برای افزایش سرعت سایت
بهینه سازی هسته ی سایت برای افزایش سرعت سایت

گام اول فعال بودن پروکسی معکوس در وب سایت برای افزایش سرعت سایت

یکی از راه های افزایش سرعت سایت استفاده از Reverse Proxy (پروکسی معکوس) می باشد، این ابزار در سرورهای کلان بسیار مورد استفاده قرار می گیرد و برنامه نویسان و مدیران وب سایت هایی که دارای چندین سرویس هستند می توانند به راحتی از طریق پروکسی معکوس، درخواست های کاربران را جمع آوری کنند و یک ترافیک روان را در وب سایت ایجاد نماید، این موضوع در افزایش سرعت سایت بسیار حائز اهمیت است، زیرا ویژگی هایی چون، Load Balancing،Web Acceleration و Security and Anonymity می تواند در کاهش بار یک سرور کمک کرده و از این طریق می توان سرعت پاسخ به درخواست ها را افزایش داد.

Load Balancing: این ویژگی باعث می شود که تمام اطلاعات و درخواست ها به یک سرور ارسال نشود و بار ترافیکی سرور ها برای پاسخ دهی یکسان باشد.

Web Acceleration: با استفاده از این قابلیت میتوان اطلاعات مورد نظر را جمع آوری و فشرده کرده و یا برخی از اطلاعاتی که بسیار بین کاربران و سرور ها رد و بدل می شود را کش کرد.

Security and Anonymity: یکی از راه های نفوذ هکرها، پیدا کردن ارتباط مستقیم با سرور است، از آن جایی که پروکسی معکوس همانند یک واسطه عمل میکند، می تواند اطلاعات مربوط به سرور را مخفی نگاه دارد، که این موضوع می تواند باعث افزایش امنیت سایت نیز بشود.

پروکسی معکوس کلیدی برای افزایش سرعت سایت
پروکسی معکوس کلیدی برای افزایش سرعت سایت

گام دوم – فعال بودن قابلیت TTL

اگر یک وب سایت بزرگ دارید و در آن آدرس های مختلفی را ذخیره کرده اید، حتما با مشکل کش کردن برخورد داشته اید، زیرا با یک بررسی ساده می توانید مشاهده کنید که بعضی از اطلاعات شما نیاز دارند که کش بشوند و بعضی دیگر تا مدت ها بدون تغییر باقی می مانند. از این رو با شناسایی آدرس های پرکاربرد وب سایت می توانید فقط بخش های خاصی از آن را کش کنید که علاوه برسئو سایت به افزایش سرعت سایت نیز کمک بسیار می کند. این ویژگی را می توان به راحتی با TTL ایجاد کرده و برای داده های خود در کش زمان در نظر بگیرید و بعد از مدتی آن را از حافظه کش خود خارج کنید و فایل های مهم تر را جایگزین نمایید.

گام سوم استفاده صحیح از قدرت کش

یکی از مواردی که وب سایت ها باید در نظر داشته باشند، کش کردن تمام آدرسهای یک وب سایت می باشد که می تواند از طریق سایت مپ وب سایت انجام شود. مدیران و برنامه نویسان بک اند باید به خوبی بدانند که کش کردن سریع آدرس های جدید باعث می شود تا ربات های گوگل بتوانند به سرعت به مطالب سایت دسترسی داشته باشند و الویت ایندکس مطالب را به وب سایت شما بدهند. باید بدانید بیشتر بازدیدها از سوی کش انجام می شود، این مورد به دلیل سرعت بالای بارگزاری مطالب نسبت به حالت های معمولی می باشد.

استفاده ی صحیح از کش کلیدی برای افزایش سرعت سایت
استفاده ی صحیح از کش کلیدی برای افزایش سرعت سایت

در تصویر بالا می توانید به راحتی درصد بررسی بازدید های انجام شده(سبز) به کل بازدید ها(آبی و سبز) را مشاهده کنید که نشان می دهد صفحات کش شده بسیار بیشتر مورد بررسی قرار گرفته است.

گام چهارم درخواست های مربوط به پایگاه داده را بررسی کنید.

به منظور دسترسی به اطلاعات هر وب سایت، افراد با کلیک کردن بر روی لینک های مختلف، اطلاعات آن را از طریق پایگاه داده و به صورت یک دستور دریافت کرده و بعد آن را در یک قالب مناسب مشاهده می کنند. برنامه نویسان باید با استفاده از روش های مختلف، تمام پرس و جوها (دستوراتی که از سوی کاربر ارسال می شود) را بررسی کرده و شاخص بندی های آن را به صورت مداوم تنظیم نمایند. این موضوع باعث افزایش سرعت اجرای دستورات در پایگاه داده می شود.

گام پنجم استفاده از http header

برنامه نویسان وب سایت ها می دانند که برای استفاده از فایل های مختلف در وب سایت خود، باید الگوی خاصی را رعایت کنند و از آنها در آدرسی دهی استفاده نمایند. اما حال با ایجاد شیوه HTTP2 می توانند از این روش برای افزایش سرعت بارگزاری فایل های css و یا js استفاده کنند که از طریق روش زیر می باشد.

۷ مرحله برای بهبود سرعت وب سایت

گام اول تغییر مکان فایل های جاوا اسکریپت

فایلهای جاوا اسکریپت می توانند جزء مهم ترین بخش های هر وب سایتی باشد، بسیاری از ویژگی های جذاب هر سایت مانند لیزی لود، اسلایدرها و بسیاری دیگر با استفاده از فایل های جاوا اسکریپت انجام می پذیرد. اما استفاده از فایل های جاوا اسکریپت پیامدهایی را به همراه دارد و مهمترین آنها لود بسیار طولانی می باشد، اگر در بخش هدر وب سایت خود تعدادی از فایل های جاوا اسکریپت استفاده کرده باشید، با حذف آنها می توانید به راحتی سرعت سایت خود را افزایش دهید.

اما این موضوع بسیار ناپسند می باشد، زیرا شما با این دستورات بسیاری از بخش های وب سایت را کنترل می نمایید، از این رو می توانید این فایل ها را باهم یکی کرده و یا آنها را به صورت داخلی مورد استفاده قرار دهید.

اما بهترین روشی که می توان برای افزایش سرعت سایت استفاده کرد، تغییر مکان این کدها به بخش پایینی صفحه می باشد که با این روش ابتدا سایت به صورت سریع برای کاربران نمایش داده می شود و بعد از آن فایل های جاوا اسکریپت فراخوانی می شوند. این روش برای افزایش سرعت لود وب سایت ها بسیار مهم می باشد.

سئو سازی و بهینه سایزی کد های جاوا اسکریپت
سئو سازی و بهینه سایزی کد های جاوا اسکریپت

گام دوم بهینه سازی تصاویر

یک وب سایت زمانی که بسیار پیشرفت می نماید، تصاویر بسیار زیادی را در هاست خود ذخیره می کند، با افزایش تعداد تصاویر یک وب سایت، سرعت سایت نیز به همان نسبت کاهش پیدا می کند و مدیران وب سایت باید با استفاده از روش های کاهش حجم تصاویر و استفاده از CDN ها اقدام به کاهش حجم تصاویر و سرعت لود آنها نمایند که این موضوع می تواند به طور محسوسی سایت شما را بهبود بخشد.

باید در نظر داشته باشید، در وب سایت خود به راحتی از تصاویر صحیح و با اندازه دقیق استفاده کنید، به عنوان مثال اگر شما دارای یک بخش با اندازه تصویر ۳۰۰*۳۰۰ می باشید، از یک عکس ۱۰۰۰*۱۰۰۰ استفاده نکنید. این نکته در کاهش حجم تصاویر و سرعت سایت بسیار حائز اهمیت است.

همچنین استفاده از CDN ها برای بهبود سرعت لود تصاویر میتواند بسیار کمک حال وب سایت هایی باشد که تصاویر در آنها بهینه نمی باشد و باعث سنگینی بسیار زیاد آن شده است. اگر می خواهید سرعت سایت به همراه یک جلوه­ی نمایشی زیبا افزایش پیدا کند، حتما باید در وب سایت خود قابلیت Lazy load را نیز فعال کنید تا تصاویر هر بخش، در هنگام حرکت لود شوند و سرعت بارگذاری بخش های مختلف سایت افزایش پیدا کند.

گام سوم بهینه سازی فایل های CSS

یکی از مهم ترین فایل های هر وب سایت، فایل های CSS آن می باشد که تامین کننده ظاهر یک پوسته و سایت است، از این رو داشتن یک یا چند فایل بهینه در این زمینه بسیار مهم می باشد. یکی از بدترین حالت های استفاده از فایل های CSS استفاده از آنها در داخل کدنویسی به صورت مستقیم می باشد که سرعت سایت را بسیار با مشکل مواجه می کند و یا فراخوانی کامل بخش های مختلف فایل CSS که فقط در یک مکان خاص از آنها استفاده می شود باعث کند شدن سرعت سایت می شود.

در صورتی که کلاس های خاصی در فایل های CSS خود دارید که مثلا فقط در صفحه اولیه آنها را مشاهده می کنید، حتما، این کدها را فقط در صفحه اول فراخوانی کنید و از فراخوانی آنها در صفحات دیگر بپرهیزد.همچنین می شود برای بهینه سازی فایل های css از وب سایت های آنلاین در این زمینه نیز استفاده کنید و با بررسی فایل های css خود می توانید سرعت سایت خود را به صورت کاملا محسوسی افزایش دهید.

گام چهارم استفاده از فونت های صحیح و بهینه

یک وب سایت، دارای متن های بسیار زیادی با انواع فونت ها می باشد، از این رو بهینه سازی قلم های نوشتاری(فونت ها) بسیار امری حیاتی است. زیرا با وجود تنوع در این زمینه سرعت سایت بسیار کاهش پیدا میکند. برنامه نویسان و مدیران وب سایت ها، همیشه به دنبال ایجاد یک ظاهر زیبا برای وب سایت خود می باشند. مثلا برای افزایش سرعت سایت، می توانند به جای استفاده از تصاویر و آیکون ها از فایل های SVG و یا فونت فیس ها استفاده کنند و یا از طریق ایجاد فایل های فشرده فونت های مورد نظر، سرعت لود آنها را افزایش دهند.

در یک آزمایش ساده با کاهش حجم فایل فونت و حذف بخش های اضافه آن حجم فایل از ۱۳۱ کیلوبایت به ۴۱ کیلوبایت تغییر پیدا کرد و این موضوع باعث کاهش لود از ۵.۲۶ ثانیه به ۲.۶ ثانیه شد که این موضوع نشان دهنده اهمیت بهینه سازی فونت ها می باشد.

افزایش سرعت سایت با استفاده از فونت های بهینه
افزایش سرعت سایت با استفاده از فونت های بهینه
فونت عالی کلیدی برای افزایش سرعت سایت
فونت عالی کلیدی برای افزایش سرعت سایت

گام پنجم استفاده از سرورهای خارجی

اگر تمام فایل های خود را در یک سرور و منبع ذخیره می کنید، سیستم برای فراخوانی و بروزرسانی مداوم باید از منابع سرور برای آنها استفاده نامید، که این امر به معنی درگیر شدن بیشتر وب سایت و سخت افزارهای آن و کاهش سرعت سایت می شود، به همین دلیل مدیران وب سایت های بزرگ می توانند به راحتی با استفاده از یک سرور خارجی، بخش های مختلف سایت مانند شبکه های اجتماعی، صفحاتی که بروزرسانی مداوم می شوند و… را به آن منتقل نمایند و باعث افزایش سرعت سایت شوند. این موضوع علاوه بر کاهش سرعت سایت، باعث کاهش استفاده از منابع سرور اصلی نیز می شود.

گام ششم استفاده از شبکه تحویل محتوا

شبکه های CDN می توانند با داشتن سرور های قوی، اطلاعات شما را به صورت کامل در خود ذخیره کنند وبا کش کردن مناسب، در هر زمانی به کاربران با سرعت بسیار بالایی نمایش دهند. از این رو استفاده از شبکه های تحویل محتوا برای افزایش سرعت بارگذاری بسیار حائز اهمیت است.

گام هفتم استفاده از سرویس دهندگان

استفاده از سرویس دهندگان گوگل، می تواند بسیار کاربردی باشد. زیرا این موضوع می تواند به راحتی در افزایش سرعت وب سایت شما تاثیر بگذارد. این سرویس ها با فعال شدن در وب سایت شما می توانند عملکردهای مختلفی را به همراه داشته باشند و مشخص شده است که در صورت استفاده از این سرویس ها در وب سایت می توان تصویر، فایل ها، فایل های CSS و جاوا اسکریپت را به صورت بهینه کش کرده و آنها را به سرعت برای کاربران فعال کنند، که این امر باعث کاهش کار سرور و افزایش سرعت سایت می شود.

استفاده از ابزارهای تست سرعت

سایت های مختلف و ابزارهای خاصی همیشه برای وب سایت ها وجود دارد، تا بتوانند هر روزه سرعت سایت خود را بررسی کنند، سایت جی تی متریکس می تواند با داشتن سابقه طولانی در امر سئو سایت، یک تحلیل کامل را از وب سایت شما و بخش های مختلف آن ارائه دهد که باعث شناسایی و علل کندی سرعت سایت شما می شود، به همین دلیل اگر میخواهید که یک وب سایت بسیار بهینه ای را در اختیار داشته باشید، باید به صورت مداوم آن را از نظر سرعت بررسی کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *